Aktywność fizyczna to, obok diety, najskuteczniejsza metoda utrzymania organizmu w dobrej formie. Są jednak ćwiczenia i sporty, które w wyjątkowy sposób wpływają na dobrą postawę naszego ciała.  Jeśli zależy nam na szczupłej i zgrabnej sylwetce, warto zainteresować się ćwiczeniami aerobowymi, zwanymi też tlenowymi od sposobu, w jaki organizm pozyskuje energię podczas ich wykonywania. Ćwiczenia te przyspieszają spalanie kalorii i budują naszą wytrzymałość fizyczną. W trakcie takiej aktywności nasze serce pompuje do mięśni bogatą w tlen krew, umożliwiając im produkcję energii w procesie spalania tlenowego.
Łagodniejsze sporty aerobowe to na przykład pływanie i nordic walking, ale są też bardziej intensywne formy, takie jak jazda na rowerze, skakanie na skakance czy jazda na łyżwach.
Gwarantem zredukowania masy ciała jest bieganie, również należące do ćwiczeń aerobowych. Dzięki niemu bardzo szybko zrzucimy nadmierne kilogramy, a jeśli wpleciemy ten rodzaj aktywności w nasz tygodniowy rozkład zajęć, z pewnością będzie nam trudniej utyć. Ale uwaga! Jeśli zależy nam na smukłej sylwetce biegajmy spokojnie, a nasze treningi niech trwają co najmniej czterdzieści minut. Szybkie bieganie na krótsze dystanse z pewnością zagwarantuje nam świetną formę, ale doprowadzi do rozbudowania mięśni ud i łydek. Pamiętajmy też, aby treningi biegowe poprzedzać rozgrzewką, a kończyć serią solidnych ćwiczeń rozciągających. Pozwoli nam to uniknąć kontuzji i bez uszczerbku dla zdrowia cieszyć się urokami biegania.
Jeśli mowa o rozciąganiu, nie sposób pominąć ćwiczeń, które niezwykle korzystnie wpływają na dobrą postawę ciała i można je wykonywać niezależnie od wieku i aktualnej formy. Myślę tu o jodze i pilatesie, które jak żadne inne rozciągają każdy mięsień w naszym ciele, wysmuklają je i dodają naszym ruchom gracji. Nieprzypadkowo ludzie praktykujący jogę lub pilates cieszą się doskonałą formą do późnej starości i niejednokrotnie mogą się pochwalić lepszą kondycją niż znacznie młodsze osoby.