W Wielkiej Brytanii wielu Polaków korzysta z okazji i zakładają własne firmy. Samozatrudnienie ma swojej wady i zalety, dlatego warto byłoby wiedzieć, co warto robić, a co nie. Na pewno nie jest tak, że samozatrudnienie wiąże się tylko z samymi zaletami. Czeka nas bardzo dużo pracy, którą musimy sami wykonać.

To my pracujemy na siebie i nie ma przerw jak w przypadku pracy u pracodawcy. Nie każdy się do tego nadaje, a przecież dochodzą do tego sprawy urzędowe, które trzeba już na wstępie załatwiać. Inaczej nie możemy w legalny sposób działać, dlatego lepiej nie ryzykować. Samozatrudnienie oznacza, że możemy prowadzić różne formy działalności. Może to być jednoosobowa firma, ale może być również partner w spółce cywilnej. Możemy również być partnerami w spółce cywilnej z ograniczoną odpowiedzialnością. W każdym z tych przypadków potrzebne jest wypełnienie sporej ilości dokumentów, dlatego trzeba wiedzieć, co i jak ma wyglądać.

Zakładanie własnej firmy

Najpóźniej w terminie do trzech miesięcy od rozpoczęcia pracy na swoim trzeba będzie się zarejestrować w urzędzie skarbowym. Jeśli nie zdążymy tego zrobić na czas to musimy zapłacić nawet sto funtów karty. Oczywiście trzeba będzie prowadzić księgowość i składać deklaracje podatkowe na potrzeby podatku dochodowego. Nie możemy zapomnieć o płaceniu składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli jest taka potrzeba, czyli nasz obrót przekroczył w ostatnich dwunastu miesiąca osiemdziesiąt trzy tysiące funtów to trzeba będzie zarejestrować się, jako płatni VAT.

Nie jest to wszystko łatwe, dlatego warto skorzystać z pomocy polskiego księgowego ze strony ksiegowość w UK, a on nam to wszystko przybliży. Polski księgowy w UK to bardzo dobry pomysł i możemy wiele na tym zyskać. Zakładanie czy też prowadzenie własnej firmy nie będzie już tak trudne jak dzisiaj. Własna firma ma swoje zalety, ale ma też wady. Zanim ją założymy warto skontaktować się z księgowym, który nakreśli nam bardzo dokładnie i wyraźnie jak to wszystko ma wyglądać.