Chociażby u cieszącego się zdrowiem człowieka wypadanie włosów, w ustalonych ilościach, jest czymś dopuszczalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć przyczyny chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, odpowiednie odżywianie i dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji bezpośrednio wpływających na włosy, skórę i paznokcie.

Zwykle powodem łysienia bywa stres, zmęczenie, ale również schorzenia tarczycy chociażby. Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym zazywania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku powinny być zawarte informacje odnoszące się do działań ubocznych. Jeśli utrata włosów może być uzależnione od terapii, po zakończeniu objawy powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem budulców, minerałów albo witamin stosowne ich aplikowanie powinno rozwiązać kłopot. Przewaznie niedokrwistość może mieć wpływ na kondycję włosów, więc profilaktycznie można zbadać poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż panie skarżą się na łysienie androgenowe. Choroba ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na części czołowej albo na szczycie głowy (u kobiet) to oznaka tej choroby. Z pewnością i inne stany chorobowe mogą wpływać na zbytnie łysienie. Może to być chciazby toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne albo nawet gorączka trwająca kilka dni. Często sami powodujemy wzrost wypadania włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Zbyt częste suszenie, prostowanie a nawet koloryzacja bardzo je osłabia. Wówczas ograniczenie ww. czynności i pełnowartościowe zregenerowanie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu doprowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie powodować może wzmożone wypadanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu gubi dziennie aż kilkaset włosów. W sezonie jesiennym i wiosennym średnio kilkukrotnie więcej. W tym czasie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala ograniczyć powyższy proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja ogólna organizmu.

Sporo informacji: porost włosów efekty