Istnieją dwa odrębne obszary prawa gospodarczego, a mianowicie regulacja podmiotów handlowych poprzez prawa spółek, spółki, upadłości i agencje, a druga to regulacja transakcji handlowych poprzez prawa umów.

Wiele przepisów dotyczących biznesu obejmuje próby zapobiegania problemom, które mogą zaszkodzić firmie lub spowodować spory prawne. Prawo biznesowe może również obejmować wiele różnych pokrewnych dziedzin, które dotyczą przedsiębiorstw. Prawo gospodarcze zaczyna się od założenia firmy. Z punktu widzenia prawa rozpoczęcie nowej działalności zwykle zaczyna się od wypełnienia dokumentów, które sprawiają, że firma formalnie istnieje i podlega obowiązującym przepisom. Proces składania dokumentów związanych z założeniem firmy różni się w zależności od wybranego podmiotu gospodarczego. Prawnicy biznesowi pomagają decydentom rozważać zalety i wady każdego podmiotu, gdy zakładają firmę. Pomagają w edukacji założycieli firm w zakresie prawa, aby pomóc im wybrać podmiot, który leży w ich najlepszym interesie. Od rozpoczęcia działalności przedsiębiorcy polegają na pomocy prawników

Następnie pomagają im wypełnić i złożyć dokumenty, aby formalnie rozpocząć działalność.

Gdy firma już działa, może potrzebować pracowników. Firmy potrzebują porady prawnej, która pomoże im zrozumieć, jak zatrudniać i zwalniać pracowników, aby nie łamać obowiązujących przepisów. Prawnicy muszą wiedzieć, jak postępować w przypadku sporów pracowniczych i postępowań dyscyplinarnych. Firmy muszą wiedzieć, czego potrzebują, aby zaoferować pracownikom wynagrodzenie i świadczenia, istnieją również obowiązkowe podatki i odliczenia od wynagrodzeń. Prawnicy biznesowi edukują swoich klientów w zakresie zasad i dobrych praktyk zarządzania pracownikami. Kupowanie i sprzedawanie nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Istnieją przepisy regulujące, w jaki sposób firmy mogą wytwarzać produkty i jak mogą je sprzedawać, a obsługa prawna firm Warszawa pomaga zrozumieć te zawiłości. Od warunków pracy w fabryce po wymagania dotyczące dystrybucji i kontroli cen, istnieją różnego rodzaju przepisy i zasady, które mogą regulować sposób wytwarzania i sprzedaży produktów przez firmę.