Choć cukier już od dawna nosi niechlubną nazwę „białego zabójcy”, zdajemy się tego nie dostrzegać i chętnie korzystamy z przyjemności, jakiej dostarcza naszym podniebieniom. Być może przyczyny takiego stanu rzeczy powinniśmy szukać w sobie samych, uważnie sprawdzając, czy nie wykazujemy objawów uzależnienia od cukru.  Mechanizm występowania tego uzależnienia jest podobny do tego, który występuje w przypadku poważniejszych nałogów. Osoba uzależniona funkcjonuje bowiem w pewien schematyczny sposób, charakteryzujący się dążeniem do bezwzględnego zaspokojenia głodu alkoholowego, narkotykowego lub…tak, tak, właśnie głodu na słodycze. Jak każde uzależnienie, ma ono nad człowiekiem władzę, gdyż organizm wciąż domaga się swojej dawki –w tym przypadku- cukru. Dlatego też bardzo trudno samodzielnie sobie poradzić z sytuacją i może stać się ona przyczyną naszej wielkiej frustracji. Tę z kolei zagłuszamy, pocieszając się… kolejną porcją cukru. I koło się zamyka.
Oddziaływanie cukru na nasz mózg najlepiej widać na przykładzie dzieci, bawiących się na przykład na imprezie urodzinowej. Na początku spokojne i zrównoważone, po zjedzeniu dużej ilości słodyczy – z tortem na czele- nabierają niespożytej energii i stają się nienaturalnie pobudzone. Do czasu…W pewnym momencie następuje zjawisko, które można porównać do odłączenia zasilania- dziatwa nagle słabnie, zaczyna być marudna i ospała. To właśnie gwałtownie spadł imprezowiczom poziom glukozy.
Eksperci zastrzegają jednocześnie, że właściwości uzależniające ma jedynie cukier biały rafinowany. Wszelkie jego odmiany, zawarte w darach natury, takich jak owoce, miody, czy też nierafinowany brązowy cukier, nie wykazują tej cechy, choć z pewnością utrudniają proces odzwyczajania się od słodkiego smaku. Skuteczną metodą na odstawienie cukru jest stopniowe eliminowanie go z naszego menu, aż do całkowitej rezygnacji z jego stosowania. Tylko metoda małych kroczków okaże się skuteczna i uchroni nas przed psychicznymi i fizycznymi objawami wychodzenia z nałogu, takimi jak obniżenie nastroju czy zmęczenie.

African Mango gdzie kupić – walcz z otyłością tutaj masz pomocnika!