Węgiel leczniczy, zwany inaczej węglem medycznym, to doskonałe antidotum na wiele przypadłości i jest stosowany zarówno w medycynie, jak również w kosmetyce. Naturalna moc tkwiąca w tej substancji sprawia, że często stanowi ona skuteczny zamiennik mocniejszych środków farmakologicznych i jest chętnie wykorzystywana przez zwolenników medycyny alternatywnej.
Węgiel jest doskonałym środkiem wspomagającym system oczyszczania organizmu. Może być przyjmowany doustnie, jak również drogą wziewną, lub w formie okładów albo zasypki na skórę. Jest nieoceniony w przypadku zatruć, niestrawności i biegunek. Ponieważ łykanie węgla leczniczego zapobiega przenikaniu toksyn do krwi, może być on też stosowany przy chorobie wrzodowej jelita grubego, tudzież przy niewydolności nerek i wątroby. Wykazuje również działanie wspomagające przy nawracających krwotokach z nosa, bólach głowy, a według niektórych specjalistów nawet przeciwdziała… bezsenności.  Ważne jest jednak, aby pamiętać, że węgiel może zakłócać wchłanianie niektórych środków odżywczych i leków. Dlatego też zażycie go zaleca się po upływie co najmniej dwóch godzin od zastosowania innych środków farmakologicznych.
Naturalna moc tkwiąca w węglu została również doceniona w przemyśle kosmetycznym. Na rynku jest wiele produktów, które powstały na bazie tego składnika.

Najczęściej są to mydła, żele, kremy lub maseczki do twarzy i ciała. Ponieważ węgiel charakteryzuje się doskonałą chłonnością, jest polecany w szczególności do pielęgnacji cer tłustych i mieszanych. Usuwa z nich nadmiar serum i toksyn, przez co doskonale oczyszcza skórę i jest nieoceniony w leczeniu trądzika. Wykazuje też działanie rozjaśniające i likwidujące przebarwienia, w związku z czym po zastosowaniu maski lub peelingu na bazie węgla, cera staje się jednolita, gładka i matowa. Węgiel leczniczy sprawdza się też przy niwelowaniu wykwitów skórnych, towarzyszących trądzikowi, gdyż przyspiesza gojenie stanów zapalnych i infekcji.